A magyar kultúra napja
Minden év január 22-én iskolarádiós műsor keretében emlékezünk meg a magyar kultúra napjáról.
Egy fellelhető kézirat tanúsága szerint ugyanis Kölcsey Ferenc ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását Szatmárcsekén. A kéziraton ez áll: Cseke, 1823. január 22. Ezen eseménynek tisztelegve ünnepeljük 1989 óta a magyar kultúra napját.
A magyar kultúra napjáról való megemlékezés gondolatát ifjabb Fasang Árpád zongoraművész vetette fel 1985-ben.
„ Ez a nap annak tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának. Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is” – mondta a kezdeményező.
A műsorban Vörösmarty Mihály, Babits Mihály, Csanád Béla, Tamási Áron és Kosztolányi Dezső gondolatai voltak hallhatóak Kalamár Jázmin Katalin , Laub Lilla, Bali Dorottya, Andrékó Panna, valamint Szakony Márk előadásában, továbbá a Himnusz zenéjén kívül részletek hangzottak el a Holdviola együttes (Akkor szép az erdő…, Repülj, madár, repülj…, Vágta) és Rúzsa Magdi (Vigyázz a madárra…) dalaiból.
A magyar kultúra napi megemlékezés szándéka ebben az évben is az volt, hogy ráirányítsuk a figyelmet múltunkra, hagyományainkra, kulturális és művészeti életünk értékeire, hazánk szépségeire, anyanyelvünkre.
A műsor összeállítói: Gécsek Andrásné és Farkas Tünde tanárnő