Március 15.
Március 15-e az egyike a legfontosabb nemzeti ünnepeinknek. Ezen a napon az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kezdetét ünnepeljük. A forradalmat indító március 15-e jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát fejezi ki, a kivívott szabadság megőrzésének és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma.
A magyarság 1860 óta nemzeti ünnepének tekinti ezt a napot. 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a magyar sajtó első szabad termékeit, a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt. 1990 óta ez a napot a magyar sajtó napjaként is ünnepeljük.
Iskolánkban mindig nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy március 15-ét méltóképpen ünnepeljük meg. Idén is nagyszabású ünnepséget terveztünk, táncosokkal, énekkarral, a kort megidéző irodalmi színpadi előadással. A 7. bések Monok Balázs tanár úr irányításával gyönyörű díszletet készítettek. A színháztól jelmezeket is kaptunk, hogy minél jobban felidézhessük a jeles nap történéseit.
Mindenki lelkesen készült a próbákon, szerettünk volna valami szépet, emlékezeteset létrehozni.
A kormány által elrendelt vészhelyzet azonban terveink módosítását igényelte tőlünk. A forgatókönyv kisebb átalakításával a megemlékezés az iskolai rádión keresztül zajlott.
A korhangulat megidézését azonban mégis próbáltuk megvalósítani. Reggel fél 8-tól a bejáratnál 19. századi ruhákba öltözött diákok fogadták az iskolába érkező társaikat, valamint a kísérő szülőket. Osztottak ki 12 pontot és Nemzeti dalt is. Az aulában berendezett Pilvax kávéház asztalánál ott ültek a márciusi ifjak is, élükön „Petőfivel”.
Igazgató úr kérésére a 19. századot összekapcsoltuk a jelenkor szomorú történéseivel. A bejáratnál a jelmezes diákok nemcsak a legendássá vált 12 pontot és a Nemzeti dalt osztogatták, hanem kézfertőtlenítővel is fogadták a tanulókat és szüleiket, így hívták fel a figyelmet arra, hogy mindenki felelősséggel viselkedjen ebben a rendkívüli helyzetben.
Nemcsak a saját, hanem társaink egészségére is gondoljunk.