Arad 170 – Pest 170 – Emlékezés az aradi vértanúkra
Arad 170 – Pest 170
Aranyosi Viktor – Az aradi vértanúk emlékére
Szabadság, mit legyűrt a zsarnok.
Egy nép mely gyászol, s ünnepel!
Temetni jöttünk és siratni,
de e nép többet érdemel!
A gőg, s a túlerő legyőzött,
de büszke népünk fennmarad!
Ők tizenhárman ott nyugosznak,
nem népünk sírja lett Arad.
Ha hűvös, őszi éjszakákon,
a csillagokat kémleled,
tizenhárom ragyogó csillag
felülről őrzi népedet.
Hibáinkból tanulni kéne,
mert "megbűnhődte már e nép"!
S a hűvös, őszi éjszakákon
érezd a HŐSÖK tekintetét…
2019. október 6-án szomorú évfordulót ünneplünk. 170 éve ezen a napon halt mártírhalált 13 hős honvédtábornok, és Pesten ugyanekkor végezték ki gróf Batthyány Lajost, az első felelős magyar kormány miniszterelnökét.
Az évfordulóról az iskolarádión keresztül hallhattunk emlékműsort és egy közös alkotásra hívtuk iskolánk tanulóit. Minden osztály feladatot kapott: Készítsenek szabadon választott technikával portrét egy vértanúról, és néhány sorban vázolják fel életútját.
Nagyon színvonalas alkotások érkeztek, melyekből kiállítás készült a Batthyány dombormű előtti téren.
Köszönjük, hogy részt vettetek a projekt megvalósításában! Külön dicséret illeti a 7.b és 8.b osztályokat, akik 2-2 mártírhalált halt honvédtábornok életútját dolgozták fel!
Emlékezés az aradi vértanúkra
„Őszi napnak mosolygása,
Őszi rózsa hervadása,
Őszi szélnek bús keserve
Egy-egy könny e szentelt helyre,
Hol megváltott – hősi áron –
Becsületet, dicsőséget
Az aradi tizenhárom.”
(Ady Endre: Október 6.)
Emlékezés az aradi vértanúkra
Iskolánk diákjai, a 7. b és c osztályok tanulói ez év október 4-én, nemzeti gyásznapunk előtt két nappal az iskolarádióban elhangzott, zenei és irodalmi betétekkel színesített dokumentum-műsorral emlékeztek meg az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc 170 évvel ezelőtt Aradon kivégzett vértanúiról, a tizenhárom hős tábornokról.
Műsorunkat Földes László (Hobo) „Viharban születtem” című dalának részlete nyitotta, majd a diákok irodalmi művek hosszabb-rövidebb idézeteit adták elő az egykori eseményeket, a szabadságharc leverését és a kegyetlen megtorlást, az aradi vértanúk és Batthyány Lajos miniszterelnök mártírhalálát felidéző összekötő szöveg kíséretében.
Elhangzott többek között Tompa Mihály „A madár fiaihoz” című költeménye, Petőfi Sándor „Magyar vagyok” című művének egyik versszaka, Kovács István „Világos 1849” című verse, a „Jaj de búsan süt le az őszi nap sugára” kezdetű aradi ballada szövege, végül Polágyi Lajos „Az aradi vértanúk” című művének egyik részlete.
A megemlékezést Liszt Ferenc II. Magyar rapszódiájának zongorán előadott részlete zárta, tanulóink pedig iskolánk aulájában, a Batthyány-domborműnél helyezték el a kegyelet virágait.