Zeneművészet

A zalaegerszegi Ady Endre Általános Iskola az 1982/83. tanévben indította első ének-zene szakosított tantervű osztályát.

A 2001/2002-es tanév változást hozott az ének-zene tagozat életében. A művészeti alapképzés keretében a délelőtti énekórák közül 2 órát szolfézsként tartottunk, együttműködve a Pálóczi Horváth Ádám Zeneiskolával, ahol a hangszeres oktatás folyt délutánonként.

A 200768-as tanév ismét az átalakulások jegyében zajlik. A délelőtti 3 énekóra és2 énekkari foglalkozás mellett, a hangszert tanuló diákok számára lehetővé válik két szolfézs órán részt venni a zeneiskola keretein belül. Ez elősegíti a zeneelméleti ismeretek elmélyítését, az alapismeretek bővítését.

Tagozatunk célja, hogy a tanulóinkban kialakuljon a helyes zenei ízlés és értékítélet, zeneértő és zenét kedvelő hangverseny-látogató közösség váljon belőlük tehát a tanulók esztétikai nevelésének megalapozása. Ehhez a zene különleges eszközöket ad kezünkbe: éneklés, zenehallgatás közben erős kötődés alakul ki a népzenéhez, más zenei hagyományokhoz nemcsak magyar, de az európai zenében is. Egyúttal gazdagodik lelkiviláguk, megalapozzuk vele emberi tartásukat, reményeink szerint tanítványaink kultúrált, érzékeny emberekké válnak.

Nem célunk, de külön öröm, ha néhány tanuló a zenei pályát választja élethivatásul.
1993-tól 2 kórus működik iskolánkban. 2002-ben Ének-zene Tagozatos Iskolák budapesti fesztiválján nagykórusunk nívódíjat kapott, 1999 májusában az Éneklő Ifjúság kórusbemutatón "arany minősítés diplomával" címet ért el.

További eredményeink:
- 2001-től kétévente kerül megrendezésre a Zalaegerszegi Gyermekkórus Fesztivál, ahol eddig különdíjat, ill.3. helyezést értünk el.
- Országos Társaséneklési Versenyen duettben ezüst, tercettben bronz, kamarakórus kategóriában bronz minősítést kaptunk.
- Országos Népdaléneklési Verseny megyei fordulóján duóban ezüstérmet kaptak versenyzőink.
1991-ben meghívást kapott énekkarunk Goriziába, az „Európa Együtt” fesztiválra. A
bemutatkozás olyan jól sikerült, hogy 16 év óta állandó vendégei vagyunk a májusban megrendezésre kerülő találkozónak. Tanulóink francia nyelvet is tanulnak. Ezért örültünk, amikor meghívást kaptunk Franciaországból, Sully sur Loire város iskolájától. Több csoportunk is elutazhatott Franciaországba, ahol népszerűsíthettük a magyar kóruskultúrát .Kamarakórusunk az osztrák Feldkirchenben is járt, ahol nagysikerű hangversenyt adott 2002-ben.

Hagyományaink:
1. A hagyományos karácsonyi koncertet a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben - közismert nevén Zsinagóga - szervezzük szülőknek, iskolánk nevelőinek, diáktársaknak.

2. Tanév végén kerül sor a tavasz- és nyárköszöntő hangversenyünkre. Kórusaink vidám műsora mellett lehetőséget kapnak tehetséges hangszeres szólistáink is a nagyközönség előtti bemutatkozásra.

3. Két-három évente saját hangkazettát, illetve CD lemezt készítettünk, melyen kórusaink legsikeresebb, legkedveltebb műsorszámai hallhatók.

Kedvenc kórusművek (1993.)
Gyermekkarácsony (1995.)
Ballagó 8-osok (1998.)
Énekeljünk, énekeljünk (1999.)
Téli mese (2001.)

4. Minden nyáron saját szervezésű zenei táborba utazunk tanulóinkkal, évente változó helyszínnel. Iskolánkba gyakran érkeznek - talán a speciális tagozatai miatt - hazánkból és a határainkon túlról is vendégek: pl. Szőnyi Erzsébet, Balázs Árpád, Hajdú Sándor zeneszerzők, japán tanárcsoport, varkausi gyermekkórus, erdélyi népzenészek, táncosok stb.

1996. április 19-én szülők támogatásával hoztunk létre Gyermekhangok alapítványunkat, melynek célja, hogy segítse a művészeti oktatást, a tehetséggondozást, mely 2006-ban közhasznú alapítvány lett.