Ünnepi megemlékezés - 1956. október 23.

„Csak akkor születtek nagy dolgok,

ha bátrak voltak, akik mertek,

S ha százszor tudtak bátrak lenni,

Százszor bátrak és viharvertek."

(Ady Endre: A tűz csiholója)

Iskolánkban ünnepi megemlékezésre kerül sor 2013.október 22-én 9 órakor. Nemzeti Ünnepünkön az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékezünk.

Történelmünknek azt az időszakát idézzük fel, amikor a nemzet békés megoldás híján fegyverrel lépett fel demokratikus jogaiért.

A műsort a 10.A osztály tanulói adják elő, valamint iskolánk énekkara és a tánctagozatos tanulók is részt vesznek a megemlékezésben.

E jele ünnepet az irodalom, a zene, a tánc és a mozgókép segítségével tesszük emlékezetessé a diákok számára.

Az 1956-os forradalom eseményeket elbeszélő szövegrészek között a következő versek hangoznak el:

- Tamási Lajos: Piros a vér a pesti utcán (részlet)

- Kuszery Gyula: Bálványdöntés

- Requiem ’56

- Szabó Lőrinc: Egy hét múlva (részlet)

- Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz

- Márai Sándor: Mennyből az angyal (részlet)

- Örkény István: Az első lövés című írásának részlete.

Az énekkar a Himnuszt és az Úgy elmegyek kezdetű népdalt adja elő. Iskolánk tánctagozatos diákjai Liszt Ferenc Mazeppa című zeneművére táncolnak, s előadásukkal a nemzeti összefogásra hívja fel figyelmüket.

Az ünnepi műsor dekorációit a rajztagozatos tanulók készítették.

A megemlékezés végén az osztályok képviselői egy-egy mécsest gyújtanak az 1956-os forradalom áldozatainak emlékére.